Žlutý nebo zlatožlutý minerál citrín patří mezi křemeny. Jeho zbarvení připomíná citron, podle kterého také získal název. Ale říkalo se mu také kámen slunce, a to už v dávných časech, kdy byli lidé daleko více propojení s přírodou. 

 

Egypťané považovali citrín za dar od slunečního boha Ra, který jim měl zajistit dlouhý život. Později se o módu citrínů zasloužili královna Viktorie a princ Albert, dnes třeba vévodkyně Kate nebo Angelina Jolie, jejíž proslulý citrínový náhrdelník je ke zhlédnutí v muzeu.

 

V drahokamové kvalitě se citrín vyskytuje jen vzácně, zejména v Brazílii, Španělsku, na Madagaskaru a v Rusku. Jedno význačné naleziště je však i v České republice na Vysočině. České citríny jsou matné, ohlazené a velmi příjemné na dotyk. 

 

Cena citrínu se odvíjí od sytosti barvy, čistoty a lesku. Nejvíce se platí za tmavší oranžové citríny s červenými odlesky, takzvané madeiry, anebo až jantarově zbarvené palmeiry. Kvůli nedostatku citrínu se na trhu objevují upravené záhnědy či ametysty. Barva se ale tepelně vylepšuje i u nevýrazných citrínů a tento polodrahokam lze dokonce pěstovat hydrotermálně v laboratoři.

 

Vyhledávaný harmonizační kámen

Citrín je harmonizační kámen, který dobře působí na nervovou soustavu a upevňuje víru ve vlastní schopnosti, například podnikatelské. Podporuje také trávení, dýchání, štítnou žlázu a ženské zdraví. Podle některých zkušeností citrín dokáže zmírnit projevy chronického únavového syndromu. Z hlediska Zvěrokruhu se kámen nejlépe hodí pro Býky, Blížence, Lvy a Panny. Nejúčinnější je jeho působení na třetí, takzvanou pupeční čakru neboli solar plexus. 

 

Citrín můžete nosit kdekoli na těle, tudíž se přímo nabízí jeho využití prostřednictvím šperku. Na noc ho pro klidný spánek umístěte poblíž hlavy, a pokud vás něco bolí, přiložte citrín přímo na toto místo. Minerál má i moc zharmonizovat celou místnost, v níž se nachází.

 

Stane se vaším bestsellerem zlatý náhrdelník s citrínem a perlou?

Prohlédněte si romantický, jemný, elegantní i retro zlatý náhrdelník z bílého zlata, který zdobí kapka broušeného citrínu a kulatá perla. 

 

Citrín ve šperku každodenně posílí vaši sebejistotu. Od pradávna se používá především k odstranění negativní energie, zvýšení kreativity a přivolání hmotných statků. Patří také mezi malé množství léčivých kamenů, které nevyžadují čištění.

 

Perly zkvalitňují mezilidské vztahy, odrážejí moudrost zralého věku, štědrost, opravdovost a štěstí. I jediná perla ve zlatém šperku působí impozantně. 

 

Zlatý náhrdelník s perlou a citrínem je tedy přímo náloží pozitivní energie. I s přívěskem má ideální délku 50,6 cm. Celý šperk je pro maximální trvanlivost rhodiovaný a jistě vás ozdobí při mnoha příležitostech, jak svátečních, tak všedních, jimž dodá patřičnou jiskru. 

 

Neodolatelné je i peříčko ze žlutého zlata doplněné citrínem

Další veselý a něžný přívěsek je přímo z naší zlatnické dílny. Peříčko ze žlutého zlata, symbol svobody a volnosti, doplňuje opět výjimečný minerál citrín, vytvarovaný jako slza. Zlatý šperk se žlutým citrínem mimořádně vynikne v kombinaci s dnes módním žlutým oblečením a doplňky – šátkem, kabelkou, ale i deštníkem či holínkami. Když je za okny pošmourno, rozzařte se alespoň jásavým žlutým šperkem!