filigránský přívěsek kytka, zlatý přívěsek filigrán, zlatá kytička na krkFiligrán dnes znamená drobný umělecký předmět, respektive předmět s ozdobou vyrobenou z tenkého stříbrného nebo zlatého vlákna či drátku. Tyto drátky se různě splétají a vytvářejí obrazy s přírodními motivy, nejčastěji se objevují květiny, hvězdy, zvířata nebo jen geometrické útvary, např. kroužky nebo kudrlinky – viz filigránský zlatý náramek.

 


 

Tyto dekorativní prvky vytvořené filigránskou technikou, objevenou už v 2. tisicíletí před naším letopočtem, svědčí o neskonalé preciznosti i trpělivosti umělce. V případě šperků a klenotů tedy o umění zlatníka, v případě iniciál v gotické knižní malbě, kde se také filigrány používaly, o zručnosti písaře.

 


 

Složitou filigránskou techniku můžete pozorovat na historických špercích již doby antického Říma, následně během středověku u Anglosasů, Vikingů i Slovanů. Prastará zlatnická technika filigránu svědčila vždy o těch nejlepších zlatnických mistrech. Filigránské šperky se pak pojí s přívlastky: precizní, prominentní, něžné, elegantní, nadčasové, detailní apod.

 


 

zlatý prsten filigrán z bílého a žlutého zlata, šperk s filigrányfiligránský zlatý prsten, žluté a bílé zlato, tenká vlákna drahého kovu, filigránský šperkfiligránský přívěsek, zlatý přívěsek filigránfiligránské zlaté náušnice, náušnice kytičky z filigrány, filigránská technika šperky