Zlato a zlaté náušnice hrají stále prim v oblasti šperků i ve společnosti

Tradičním materiálem pro výrobu náušnic je zlato; zlatými náušnicemi se lidé zdobí od dávnověku. Zlato patří mezi ryzí kovy, což znamená, že nereaguje s jinými látkami. Jeho hodnota je tedy trvalá. I když se při výběru šperků řídíme především svým vkusem, zlaté náušnice či zlatý prsten potvrzují společenské postavení nositelky i dnes. Ne nadarmo dámy pro slavnostnější a významné chvíle vybírají rovnou celé zlaté soupravy šperků, některé dokonce včetně zlatých broží, kterými se dá velmi pěkně dozdobit i klasický formální oděv.

 

Zlaté náušnice v soupravě šperků ze žlutého zlata se zirkonyZlaté náušnice jsou součástí romantického setu šperků ze žlutého zlata se zirkonyKromě zlatých náušnic můžete najít také zlatou brož ve tvaru listu, opět velmi luxusní šperkZlaté náušnice v romantickém setu šperků ze žlutého zlata zdobených zirkony

 

Zlato ve své čisté formě se pro výrobu šperků nepoužívá. Je příliš měkké, proto je třeba přidat ještě další prvky. Ty zajistí potřebnou tvrdost, u jemnějších šperků by se měkké zlato deformovalo. Hrozí také rychlé opotřebení, což je nežádoucí hlavně u visacích zlatých náušnic nebo oček zlatých přívěsků.

 

Dlouhé visací zlaté náušnice s červenými zirkony, žluté zlatoVisací dlouhé zlaté náušnice z bílého zlataZlatý přívěsek se zirkony ve žlutém zlatěVisací dlouhé zlaté náušnice se zirkony, ručně vyráběné, kombinace bílého a žlutého zlata

 

Zlatý prsten kombinovaný z bílého, žlutého a růžového zlataPrvkům přidávaným do slitiny se zlatem vděčíme za výslednou barevnost. V paletě barev se objevuje bílá, žlutá i červená v různých odstínech, vybere si snad opravdu každý. Je možné také volit kombinaci žlutého, růžového (červeného) a bílého zlata, která je velmi oblíbená. Bílé a žluté zlato se zapracovává buď do jednoho šperku chápáno jako lemování a zdobení, nebo se jedná o „trojšperk“ čili tři samostatné tvary ve všech barvách zlata. Příkladem je zlatý prsten v trojkombinaci na obrázku vpravo.

 

Bílé zlato jako barevně neutrálnější, ale stejně cenný šperk – tak oblíbená varianta zlatých náušnic

Pro zabarvení bílého zlata se používá palladium, mangan a nikl. Bílé zlato je v oblibě, pokud hledáme ne příliš konzervativní šperk. Náušnice z bílého zlata jsou elegantní a zároveň se hodí pro nejrůznější příležitosti. Šperky z bílého zlata se opatřují povrchovou úpravou rhodiem, což jim dodá lesk a zajistí povrchovou ochranu. Zlatnictví jako naše s výrobou šperků na zakázku poskytují také servis – přeleštění či porhodiování zlatých náušnic.

 

Zlaté náušnice poloviční kruhy z bílého zlataVelké zlaté náušnice kruhy z bílého zlataZlaté náušnice kruhy se zirkony z bílého zlata

 

Tradiční žluté zlato možná trochu ustoupilo zlatu bílému, nicméně postřehy z módních domů naznačují, že jeho postavení je pevné. Jemnější design pro každodenní nošení, luxusní šperk pro slavnostní příležitost. Náušnice ze žlutého zlata podtrhnou krásu každé ženy.

 

Zlaté náušnice poloviční kroužky se zirkony ze žlutého zlataZlaté náušnice ze žlutého zlata s reliéfem, poloviční kruhy s francouzským zapínánímVisací zlaté náušnice ze žlutého zlata

 

A jak je to se zlatem a karáty?

Ryzost zlata vyjadřujeme číslem. Před lomítkem je číslo, které udává obsah ryzího zlata ve slitině. Zbytek jsou příměsi. Takže pro 585/1000 připadne 585 dílků na zlato, zbytek do tisíce na příměsi. Tato ryzost je známá jako 14kt, tedy čtrnáctikarátová. Vedle zkratky „kt“ se někdy objevuje i zkratka „ct“, která se ale užívá čistě pro označení briliantů a jiných drahých kamenů, nikoli u zlata. Zlato osmnáctikarátové (18kt) má ryzost 750/1000. To znamená, že šperk je ze tří čtvrtin tvořen čistým zlatem, je tedy měkčí než v případě čtrnáctikarátového zlata.

 

V České republice je povinné označení zlata puncem, takže hned víme, s jakým výrobkem máme tu čest. Můžeme se však někdy setkat i se zlatými náušnicemi bez puncu. To proto, že jsou vyrobené v zahraničí. Profesionální šperkařství se zlatem cizího původu nebude mít sebemenší problém, ať už hledáte ruční výrobu šperků z vámi dodaného materiálu, nebo běžné opravy a úpravy náušnic či prstenů. Naše šperky jsou tímto puncem vždy vybaveny – zde najdete seznam puncovních značek šperků.

 

Pohrát si můžeme s kombinacemi různých druhů zlata ozvláštněného zirkony, drahými kameny, minerály, nebo dokonce brilianty a českým granátem. I drobnější náušnice s drahými kameny zaujmou na první pohled.

 

Zlaté náušnice pecky s červeným korálem, žluté zlato, zapínání na šroubekRučně vyráběný zlatý náhrdelník s olivínem, drahým kamenem, materiál: žluté zlatozlaté náušnice s briliantem; bílé zlato s lemem kolem briliantu ze žlutého zlata, náušnice peckyZlaté náušnice se spinelem a zirkonem, žluté zlato

 

Stříbro jako tradiční kov šperků včetně náušnic

Oblíbeným materiálem pro náušnice je také stříbro, především pro jeho cenovou dostupnost. Stříbrné šperky mají jemný bílý lesk. Fakt, že u stříbra nemáme tak vysoké očekávání jako u zlatých šperků, může být výhodou – je možné si jich bez výčitek pořídit vícero. Pokud sáhneme po kvalitním výrobku, pak nám stříbrné náušnice vydrží krásné a lesklé velmi dlouho.

 

Základní informací je, stejně jako u zlata, ryzost. Ve šperkařství se využívá stříbro 925, které obsahuje 92,5% čistého stříbra. Zbylou část tvoří většinou měď. Tím je zajištěna tvrdost šperku. Je důležité vybrat si stříbrný šperk opatřený puncovní značkou, v opačném případě se může snadno stát, že už po krátkém nošení náušnice ztratí svůj lesk nebo dokonce zčernají. Patrně se nejedná o stříbro, ale o slitinu, která je pouze do podoby stříbra upravená.

 

Stříbrná souprava šperků - stříbrné náušnice, přívěsek a náhrdelník řetízek, ryzí stříbroRhodiované stříbrné náušnice kruhy, ryzí stříbroStříbrné rhodiované náušnice s perlou (bižuterie), klasické stříbroStříbrné náušnice velké kruhy, tenké, velmi elegantní, materiál náušnic: stříbro

 

Chirurgická ocel jako hit moderního šperkařství – výhody i nevýhody ocelových šperků

Moderní doba pak přinesla do šperkařství chirurgickou ocel. Na šperky z chirurgické oceli vsadíme, pokud se nebojíme něčeho odvážného a výrazného; s ocelovým náhrdelníkem skutečně nebudeme vypadat usedle. Určitým nedostatkem je nemožnost dodatečných úprav, např. prsten z chirurgické oceli se nedá roztáhnout.

 

Na druhou stranu je chirurgická ocel pevná, odolná vůči oděru i vodě a jak plyne již z jejího názvu, nevyvolává žádné alergie ani u velmi citlivých jedinců. Používá se totiž i v chirurgii a tam by byla jakákoli reakce na kov nežádoucí. Pokud najdete chirurgickou ocel ve žluté či jinak barevné variantě, jedná se většinou o tenkou vrstvičku barev nebo jemné pozlacení. Vysledek sice vypadá dokonale, ale častým nošením náušnic, náhrdelníků či prstenů se může pozlacení jemně vytrácet či slábnout na určitých místech. Oproti stříbru může být pak chirurgická ocel těžší (náušnice mohou dírku v uchu trošku prověsit a prodloužit směrem dolů), zvláště to platí u objemnějších šperků, vždy ale záleží na konkrétní gramáži a dalších parametrech.

 

Ocelový náhrdelník, materiál šperku: kvalitní chirurgická ocelOcelový náhrdelník, materiál šperku: chirurgická ocelOcelové náušnice kruhy, materiál náušnic: chirurgická ocel