smaltované červené šperky, náušnice červené smalt kytičky, růžesmaltovaný náhrdelník modrý kytička se zirkonem, šperky smalt odolnýmodré náušnice kytičky smalt, smaltované šperky do ušíjin jang znak smaltovaný přívěsek na krk, šperk se smaltem

 

Smalt ve špercích je superodolný

Šperkový smalt je nejkvalitnější ze všech smaltů, protože je „věčný“. Vlastně tím pádem i obrázek vpálený do smaltu je věčný. Nepoškodí jej totiž ani UV záření, ani voda. Se smaltem se můžete koupat klidně v moři nebo se zahrabat do písku. Kdybyste ho náhodou ztratili a někdo ho našel po sto letech, bude stále tak lesklý a barevný, jak byl původně. Jak je to možné?

 

Co to je smalt?

Křemičitá tavenina příbuzná sklu i porcelánu vytvoří na kovovém šperku ochranný hladký povlak. Smalt je sice sám o sobě křehký, ale dokáže přežít stovky let bez jakékoli újmy. Taví se při teplotách až 850 °C. V době našich babiček a prababiček neexistovala lepší ochrana železa a plechů před korozí než smaltování – smaltovaly se proto hrnce, pekáče, kbelíky, vany, vědra, cedule. Většina čísel domů jsou dodnes smaltovaná – černá čísla na bílém podkladu. Smaltované předměty včetně šperků se také zdobily práškovými barvami, aby byly nejen odolné, ale i krásné. Vše se pak vždy muselo vypálit.

 

Smaltovaná sada šperků: náušnice, prsten a přívěsek smalt modrý zelený červenýmotýlek brož stříbrná barevný se smaltembrož stříbro smalt zirkony, barevný fialový zelený a modrý šperkšperk smalt jin jang přívěsek na krk

 

Jak poznám smalt na špercích?

Šperkový smalt má obrovskou škálu barev i různou průhlednost. Dokonce se může i dobrušovat a leštit. Ale jednoduše: Pravý smalt na rozdíl od svých polymerových náhražek vede teplo lépe než plast! To je ta základní informace. Na dotek je ale studený, plast jako izolant je vždy teplejší. Smalt je navíc mnohem tvrdší než ostatní materiály, dokonce do něj neuděláte vryp ani hřebíkem.

A to se vyplatí! Mít šperk, který vypadá pořád stejně dobře. Paradoxně se víc než o barevný smalt musíte časem postarat o stříbro či zlato, co něhož je vpálen. Pokud ale smalt pokrývá celou plochu šperku, jako většina smaltovaných šperků na obrázku, pak máte docela vystaráno, zvláště i celé pestrobarevné sady šperků na krk, uši i dekolt.

A jaké smaltované šperky u nás ještě „vykvetly“?