Filigrány – co to je?

14. 03. 2019

filigránský přívěsek kytka, zlatý přívěsek filigrán, zlatá kytička na krkUrčitě jste se s nimi někde setkali, jen jste o tom možná nevěděli. Filigrán je velmi náročná práce, která kombinuje zlatá a stříbrná vlákna či drátky. Ty jsou různě splétané a sletované do výrazné a nepřehlédnutelné dekorace. Nejčastěji se využívají přírodní motivy, jako jsou květiny, hvězdy, zvířata nebo geometrické útvary.


Na náramku jde krásně vidět, o jak náročné a propracované umění se jedná. Každý kruh tohoto náramku je jedinečný a díky vlnitému tvaru pak na ruce neustále mění lesk.


Filigrán patří mezi nejstarší zlatnické techniky

Princip tkví v kroucení stříbrných nebo zlatých drátků (filigrán) či jejich kombinaci a v pájení drobných kuliček drahého kovu na povrch šperku. Jedná se o složitou techniku, která byla objevena už v 2. tisíciletí před naším letopočtem. Svědčí o neskonalé preciznosti i trpělivosti umělce, proto ji ovládají jen ti nejzkušenější šperkaři. 

Filigrány můžete obdivovat na historických špercích již z doby antického Říma a následně během středověku u Anglosasů, Vikingů i Slovanů. Prastará zlatnická technika filigránu svědčila vždy o těch nejlepších zlatnických mistrech. Filigránské šperky se pak pojí s přívlastky: precizní, prominentní, něžné, elegantní, nadčasové a detailní. 

Filigrány nejen ve špercích

S pojmem filigrán se můžete setkat i u iniciál v gotické knižní malbě. Tato propracovaná umělecká díla svědčila o zručnosti písaře. Filigrány mohou být i jedlé. Takové čokoládové filigrány se tvoří pomocí zdobítka, čokoládou se malují složité tvary a následně se nechají ztuhnout. Můžete také narazit na papírové filigrány. V této technice se využívá proužků papíru, které jsou stáčeny, tvarovány a lepeny do různých obrazců a tvarů. 

Vyberte si z nabídky filigránů od naší zlatnice Barbory Vodové:

Romantické prsteny

Filigrán šperk je vždy výrazný, nepřehlédnutelný a často také velmi originální. Je to tedy velmi vhodný dárek pro každou jedinečnou a sebevědomou ženu:


zlatý prsten filigrán z bílého a žlutého zlata, šperk s filigrányfiligránský zlatý prsten, žluté a bílé zlato, tenká vlákna drahého kovu, filigránský šperkfiligránský prsten, zlatý prsten filigrán ~ filigránový prsten z bílého zlatafiligránský zlatý prsten, filigránská technika šperky


Výrazné náramky

Doslova umělecké dílo, které bude výrazným prvkem každého outfitu. Díky složité struktuře se na ruce při každém pohybu nebo změně světla střídá lesk:

Filigránový náramek ze stříbra. Stříbrný náramek s filigrány ~ kytičky.Filigránový náramek ze stříbra ~ větší kytičky.Náramek ze stříbra filigránový ~ stříbrný nárakme se srdíčky.Náramke ze stříbra zdobený filigránskou technikou. Stříbrný náramek s kytičkami ~ filigránový.

RÁDA BYCH ZDOBENÝ ZLATÝ ŠPERK

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací