Filigrány – co to je?

14. 03. 2019

filigránský přívěsek kytka, zlatý přívěsek filigrán, zlatá kytička na krkFiligrán dnes znamená drobný umělecký předmět, respektive předmět s ozdobou vyrobenou z tenkého stříbrného nebo zlatého vlákna či drátku. Tyto drátky se různě splétají a vytvářejí obrazy s přírodními motivy, nejčastěji se objevují květiny, hvězdy, zvířata nebo jen geometrické útvary, např. kroužky nebo kudrlinky – viz filigránský zlatý náramek.


Tyto dekorativní prvky vytvořené filigránskou technikou, objevenou už v 2. tisicíletí před naším letopočtem, svědčí o neskonalé preciznosti i trpělivosti umělce. V případě šperků a klenotů tedy o umění zlatníka, v případě iniciál v gotické knižní malbě, kde se také filigrány používaly, o zručnosti písaře.


Složitou filigránskou techniku můžete pozorovat na historických špercích již doby antického Říma, následně během středověku u Anglosasů, Vikingů i Slovanů. Prastará zlatnická technika filigránu svědčila vždy o těch nejlepších zlatnických mistrech. Filigránské šperky se pak pojí s přívlastky: precizní, prominentní, něžné, elegantní, nadčasové, detailní apod.


zlatý prsten filigrán z bílého a žlutého zlata, šperk s filigrányfiligránský zlatý prsten, žluté a bílé zlato, tenká vlákna drahého kovu, filigránský šperkfiligránský přívěsek, zlatý přívěsek filigránfiligránské zlaté náušnice, náušnice kytičky z filigrány, filigránská technika šperky


Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací