Sytě modrou má jen lapis lazuli

04. 11. 2018

Lapis lazuli dodává šperkům velmi zvláštní přívlastek a zejména nezvykle sytě modrou barvu. Drahokam nese název složený ze tří slov – latinského, arabského a perského původu – a znamená MODRÁ, NEBE A KÁMEN. A takto se i používá: jako modrý dekorace do prstenů a náušnic, jako kámen tvarovaný do kuliček pro tvorbu náramků a jako nebe...

...proč nebe?

Protože jeho barva připomínající nesmrtelnou námořnickou modř je božsky nebeská a přitažlivá. Je hitem mezi předními návrháři (kreativní ředitelka C. P. Philo do ní obléká své modelky, C. Klein ji obtiskl do kůže a génius mezi návrháři J. P. Gautier ji vkládá snad do každé své kolekce). Je chic navzdory všem módním pověrám. Do této módní barvy se můžete zahalit celá, nebo razit minimalismus – vybrat jeden tmavě modrý kousek a nechat ho konat své!

Je univerzální

Sytá modř padne blondýnkám, brunetkám i zrzkám. Nemyslíme ovšem námořnický styl, ale samotnou modrou barvu vloženou do  náramku, náhrdelníku i náušnic. Je krásná, elegantní, vhodná na slavnosti i svatbu (pro nevěstu jako doplňková barva k bílým šatům). Modrá není totiž tak kontrastní a smutná jako černá. S modrými doplňky oživíte interiér, s modrou kabelkou a šperky můžete směle do společnosti, do práce i na pláž. Není se čeho bát.

prsten lapis lazuli modrý velký drahokam s minerály, stříbrnýsada stříbrných šperků modrý kámen lapis lazuli, náušnice a prsten stříbronáramek bílé zlato modré kameny lapis lazuli placička zlatánáhrdelník modré drahokamy, kameny lapis lazuli, placička zlatá, zlatý jemný řetízek na krk

Veterán mezi vzácnými kameny

Lapis lazuli se používal na výrobu šperků už v pravěku. Ve středověku se jeho pigment dával do malířských barev a textilu. Zdobily se jím kostely i královské paláce. Symbolizoval planetu Jupiter. Dnes se kámen brousí do šperků ve tvaru oválu, srdce, vločky, osmiúhelníku, lichoběžníku či kabošonu (do kulata s rovnou dolní plochou). Z velkých drahokamů se tesají sochy, vázy a doplňky do interiérů. Těží se v Afghánistánu (už od 7. st. př. n. l.), Pákistánu, Barmě, ale i na Sibiři, v USA, Kanadě a Chile.

Nejznámější lapis lazuli na světě pochází z dob starověkého Egypta, protože zdobí společně se žlutým zlatem posmrtnou masku krále Tutanchamona. Toto výsostní postavení mezi vzácnými kameny si udržuje drahokam stále: kombinuje se nejčastěji s diamanty a 14- a vícekarátovým zlatem v designově velmi drahých špercích. I když sám o sobě nepatří mezi nejdražší drahokamy, jeho cena stoupá spolu s užitými komponenty. Kromě náhrdelníků, náušnic a náramků se objevuje také v pánském doplňku: lapisový manžetový knoflíček je znamením vysokého stylu.

náramek z drahých kamenů a minerálů, krásný modrý na rukumodrý náramek na ruku, lapis lazuli, modrý kámen, zelený a sněhově bílý, barevný

Co umí lapis v náramku?

Vložíte-li lapis lazuli do jakéhokoli šperku, který nosíte, naučí vás tento kámen slova naslouchat druhým a dobře komunikovat. Sytě modrý drahokam vyrovnává nálady, prohlubuje mezilidské vztahy a vede k jasnému a srozumitelnému vyjadřování.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací