Šperky: Od pravěku k modernímu umění v roce 2024

17. 04. 2024

Třpytivé šperky zdobící tělo provázejí lidstvo od nepaměti. Už pravěcí obyvatelé Země si vyráběli jednoduché náhrdelníky a náramky z mušlí, kostí a zubů zvířat. Tyto rané šperky nesloužily jen jako ozdoba, ale měly i magický a symbolický význam.


Antickými šperky se stále inspirujeme.V antickém Řecku a Římě dosáhlo umění výroby šperků svého vrcholu. Zkušení zlatníci a kováři tvořili mistrovská díla z drahých kovů, zdobená drahokamy a perlami. Šperky symbolizovaly bohatství, společenské postavení a náboženské přesvědčení. 

Středověk byl ve znamení křesťanské víry, která se odrážela i v designu šperků. Oblíbené byly křížky, medailonky s obrázky svatých a symboly jako ryby a beránci. Šperky z drahých kovů zdobily i oděvy šlechty a duchovenstva.

Renesance a baroko přinesly do světa šperků novou vlnu extravagance a luxusu. Populární byly velké náhrdelníky, náušnice a prsteny zdobené diamanty, smaragdy a rubíny. Šperky symbolizovaly bohatství a moc a sloužily jako nástroj k uchvácení pozornosti a k vyjádření individuality.

Vintage šperkyV 19. století se šperky staly dostupnější i pro širší vrstvy obyvatelstva. Díky novým technologiím se vyráběly masově a z dostupnějších materiálů. Art deco a secese přinesly do designu šperků geometrické vzory a květinové motivy.

Ve 20. století zaznamenal obor velké změny. Moderní umělci a designéři se nebáli experimentovat s novými materiály a formami. Šperky se staly uměleckými objekty a symbolem sebevyjádření.


Šperkařská tradice pokračuje…


Dnes je svět šperků neuvěřitelně rozmanitý. Najdeme v něm tradiční i moderní designy, šperky z drahých kovů i z běžných materiálů, masově i ručně vyráběné kousky. Šperky jsou stále symbolem bohatství a luxusu, ale také projevem individuality a osobního stylu.

Současní šperkaři rozhodně čerpají z bohatých tradic. Někteří se vracejí k tradičním technikám, třeba ke granulaci nebo filigránu, oblíbeným v antice a středověku. Tyto techniky umožňují vytvářet složité vzory a detaily, které dodávají šperkům ojedinělost. Staré filigránské techniky se u výroby šperků využívají dodnes.

Hodně se také využívají motivy s kořeny v dávných civilizacích. Příkladem může být zobrazení lotosových květů, důležitých pro staré Egypťany, nebo použití obrazů bohů a bohyň z řecké mytologie. V mnoha kulturách byl a zůstává symbolem síly, rodiny a znovuzrození strom životaStrom života - symbol na špercích od dávných dob po současnost.

Někteří umělci se specializují na práci s konkrétními materiály či drahokamy, které mají historický význam. Například český granát, žádaný již v době Rudolfa II., je stále na výsluní pro svou nádhernou ohnivě červenou barvu. Jen se kombinuje s moderními šperkovými designy.

Historické šperky jsou mnohdy zdrojem moderního pojetí a úpravy různých ozdob. Například designy inspirované středověkými prsteny či renesančními přívěsky mohou být přepracovány do současných šperků s ohledem na aktuální estetické trendy a pohodlné nošení.

Tyto příklady ukazují, jak historie šperků ovlivňuje současné šperkaře a jak tradice pokračuje v nových a inovativních formách. Ke svému vysněnému šperku se tak může dostat doslova každý.


Svět šperků se v roce 2024 třpytí novými trendy


Milovníci šperků, zbystřete! Letos vstupují na scénu šperkařské trendy, které uspokojí i nejnáročnější uživatele. To své mezi nimi najdou vyznavači jemné elegance i odvážnějších outfitů. Mezi nejvýraznější směry patří:

 • Síla minimalismu. Jemné a minimalistické šperky s čistými liniemi a nenápadným designem stále okouzlují. Jsou ideální pro ty, kteří preferují nadčasovou eleganci a všestrannost.
 • Barevná exploze. Oživte svůj outfit šperky v živých a zářivých barvách. Drahokamy, barevné perly a smalty dodají vašemu vzhledu radost a optimismus. Nebojte se experimentovat s barvami a vytvořit si tak jedinečný styl.
 • Vrstvení s grácií. Trend vrstvení šperků je stále v kurzu. Kombinujte náhrdelníky, náramky a prsteny v různých délkách a materiálech pro dosažení jedinečného a poutavého vzhledu.
 • Maxi móda. Velké a odvážné šperky pořád táhnou. Vystupte z davu s výraznými náušnicemi, masivními náhrdelníky a robustními prsteny.
 • Personalizace. Stále více lidí si nechává zhotovit na zakázku šperk s vlastním jménem, iniciálami, datem narození nebo vzkazem, který má pro ně hlubší význam.
 • Černá elegance. Černá barva se právě teď pyšní svým návratem do světa šperků. Bude se vyjímat v gotickém, etno i minimalistickém stylu. Černé šperky vám zaručí tajemnost a rafinovanost.
 • Geometrie a asymetrie. Odvážné geometrické tvary a asymetrické designy dominují módním přehlídkám i ulicím. Vyberte si šperky s ostrými liniemi, trojúhelníky, kruhy a čtverci, které dodají vašemu outfitu dynamiku.
 • Vintage šperky. Vintage kousky zažívají velký návrat a v roce 2024 budou hrát ještě důležitější roli. Starožitnictví a bleší trhy se mohou stát zdroji opravdových pokladů. Nebojte se doplnit vintage kousky moderními šperky.
 • Návrat perel. Perly, symbol elegance a nadčasové krásy, se vrací v moderních a nečekaných podobách. Hledejte perly v neobvyklých tvarech a barvách, zkombinované se současnými materiály pro svěží a originální vzhled.
 • Mořská inspirace. Vneste do svého života dotek oceánu se šperky inspirovanými mořskými motivy. Mušle, lastury, hvězdice a vodní živočichové se stávají trendy ozdobami, které dodají vašemu outfitu letní a hravou atmosféru.

Ocelový prsten s onyxem - černá elegance - trend 2024Žluté zlato řetízek s perlou - trend 2024Zlatý náramek masivní - maxi móda - trend 2024Zlatý prsten s opálem a tyrkysy - barevná exploze - trend 2024


Tipy na závěr:

 • Pokud vás zajímá historie šperků, navštivte muzeum umění nebo aukční síň.
 • Podpořte lokální umělce a pořiďte si ručně vyráběné šperky, nabité spoustou pozitivní energie.
 • Šperky mohou být ideálním dárkem pro vaše blízké. Vybírejte je s empatií, aby odrazily jejich osobnost a styl.
 • Zaměřte se na nadčasové kousky, vhodné k různým stylům a příležitostem, které budou s radostí nosit i další generace vaší rodiny.

S trochou fantazie a odvahy určitě zvolíte ty pravé šperky. Nezapomeňte, že jsou investicí do vašeho sebevědomí a krásy, která se vám mnohonásobně vrátí.


 ZAZÁŘÍM S NADČASOVÝMI ŠPERKY

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací